"Ақмола облысы Білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімінің Гордеевка ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі"
Коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа села Гордеевка отдела образования по Буландынскому району управления образования Акмолинской области"

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Химия, биология және география онкүндігі аясында 9-сыныпта география пәнінен ашық сабақ"

22.02.2023
Халықтың көші-қоны сабағының тақырыбы
 Сәйкес оқыту мақсаттары 
9.4.1.2 оқу бағдарламасымен әлем халқының көші-қонының бағыттарын, себептері мен салдарын түсіндіреді
9.4.1.3 Қазақстандағы көші-қон процестерін талдау негізінде көші-қонның негізгі бағыттарын айқындайды 
Сабақтың мақсаттары сабақтың соңында оқушылар:
- көші-қон процестерін жіктеудің белгілері мен ерекшеліктерін атаңыз
- белгілі бір тұлғалардың тарихын зерттей отырып, көші-қонның түрін, ұйымдастырылуын, себебін және ұзақтығын анықтаңыз
- мемлекеттер үшін халықтың көші-қонының артықшылықтары мен кемшіліктерін айқындау
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі / мұғалімнің әрекет ету уақыты оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басталуы
5мин 
Қиындық. Қолыңызды көтеріңіз біздің ауылдан кем дегенде бір рет шыққандар? Ауданнан? Облыстан?
Мұны жасауға қандай себептер себеп болды? Неліктен адамдар бір жерден екінші жерге көшеді?
Бүгін сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыз?
 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді сабақ тақырыбының атауына және сабақ мақсаттарына шығады. 2 балл
карточкалар
Сабақтың ортасы 
20 мин
 
 
 
 
 
 
 
Бірнеше сабақ барысында біз "Қазақстан халқы" бөлімінің тақырыптарын зерттейміз.  Осы бөлімде қандай білім алғаныңызды еске түсірейік, оны стикерлерге жазып, "білім қоржынына"салайық. 
 
 
 
 
Проблемалық сұрақ. Жазбаша.
Сыныптағы талқылау.
 
 
 
Жаңа тақырыпты үйрену
 
Әр түрлі ақпарат көздерін пайдаланып, кестені толтырыңыз 
 
 
 
 
Топтық жұмыс.
Тапсырма көші-қон ағындарын жіктеудің негізгі белгілеріне Сипаттама.
Мәтін бойынша көші-қон белгілерін анықтаңыз: уақыты, бағыты, ұйымдастыру дәрежесі және себебі. 
Юрий Кимнің (Қазақстан) естеліктерінен " үй заттары көп болды, қандай да бір себептермен тұтас машина. Әкесінің әріптестері келді, олар мұның бәрін жинады, бірақ олар жиындарға өте аз уақыт берді, тек 24 сағат. Әріптестер өте мейірімді болды, бізге көптеген крекер, нан берілді. Бізді суға батырып, станцияға әкеліп, қону басталды, бірақ бәрі әкесі болмады. Біз отырдық, анасы не істерін білмеді. Барлығы эшелонға жүгірді... Олар сіздің басыңызға көтерілді, біз осы уақытта отырдық және отырдық, ақыры кешке әкесі келді. Әкесі әкесімен, атаммен, інісі мен әжесімен бірге келді. Біздің атамыз өте білімді болды, ол екі рет табылды, ауылда сауатты адамдардың бірі болды, әңгімелер бойынша ол саудагер болған. Олар даладағы көптеген эшелондар жай лақтырылғанын айтты. Бірақ азды-көпті ұйымшылдықпен келген біздің эшелон кездесті, станцияға машиналар берілді, әкелінді, көшеге тасталмады, бірақ майшабақтар сияқты толтырылды, бірақ кем дегенде жылы болды. Содан кейін олар тасымалдады. Есімде, бізді Қарағандыдағы Сұрыптау станциясына алып келді. Басқа қоныс аударушылардың сипаттамасы бойынша Қарағандыға төрт эшелон қоныс аударды. Біз екі айға жуық тауар үйінде жүрдік. Сұрыптау станциясына әкелінген кезде тарату пункті болды және бізді Свердлов совхозына апарды. Олар өте кішкентай үйде 11 адам-ғасыр өмір сүрді. Әкесі совхозда есепші болып жұмысқа орналасты. Осылайша біз Қазақстанда болдық".
Асқар Ысқақов, 30 жаста (Алматы)
"Мен Риддерден келдім. Бала кезімнен мені үлкен қалаға сүйреп апарды, сондықтан мектепті бітіргеннен кейін бірден Алматыға оқуға және сол жерде жұмыс істеуге баруды шештім. Келген кезде мен қайда тұрып, жұмыс істей алатынымды білмедім. Мен жай ғана чемодан, костюм алып, автобусқа отырдым да, Алматыға келдім. Сондықтан мен бірінші көргенім-Сайран автовокзалы. Мен тіпті ҚазМУ-ға қалай жетуге болатынын білмедім, маған көшедегі жігіт көмектесті, сондықтан мен мұнда мейірімді және жанашыр адамдар өмір сүріп жатқандай әсер алдым. Нәтижесінде мен оларға қазынаға түстім. Әл-Фараби "Туризм" бағытына. Әрине, қиын болды. Бөтен қала, оқу, жалдамалы пәтер, үш жұмыс. Бірақ мен барлық кейінгі проблемалар мен қиындықтарды өзіме қиындық ретінде қабылдадым. Университетті бітіргеннен кейін мен магистратураға түсемін деп шештім. Мен өз бағытыма бес жыл арнадым және өкінбеймін. Мен қайтып кетудің мағынасы жоқ деп шештім, өйткені Алматыда қазір менің жаңа отбасым, серіктестерім, әріптестерім және жобаларым бар".
Жарайсыңдар! Сіз тапсырманы сәтті орындадыңыз.
 
 
Оқушылар көші-қон түрлерін жеке анықтайды.
 
 
 
 
жеке жұмыс
 
 
 
 
 
Оқушылар топта жұмыс істейді, тапсырмаларды орындайды
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Өзара бағалау 
 
 
 
 
 
 
 
5 балл карточкалар, А3, маркерлер, стикерлер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
оқулық, қосымша материал, "Көші-қон" схемасы
Сабақтың соңы
10 мин
 
 
 
 
 
 
 
1. Негізгі көші-қон ағындарының бағыт картасын пайдаланып, келесі тапсырмаларды орындаңыз.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
а. әлемдегі көші-қон ағындарының негізгі бағыттарын анықтаңыз. b. көші-қонның негізгі себептерін көрсетіңіз.
с. көші-қонның салдарын түсіндіріңіз.
 
Тапсырма 4. "Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адам".
Тұрғылықты жері-адам (азамат) тұрақты немесе басым тұратын жер. Ол тұратын үй — жайды меншік иесі ретінде, жалдау (қосымша жалдау), жалдау шарты бойынша немесе заңнамада көзделген өзге де негіздерде-қонақ үй, тұрғын үй, пәтер, қызметтік тұрғын үй, мамандандырылған үйлер (жатақхана, қонақ үй-баспана, маневрлік қор үйі, жалғызбастыларға арналған арнайы үй және қарттар үйі, мүгедектерге, ардагерлерге арналған интернат және т.б.), сондай-ақ өзге де тұрғын үй-жай.
Артықшылықтары мен кемшіліктері қандай? (топта жұмыс істеу, "проблемалар мен оқиғаларды бұру" қабылдау).
Артықшылықтары:
Кемшіліктері:
 
* Қозғалыста мүлдем еркін
* Пәтер үшін ақы төлеудің қажеті жоқ
* ТКШ шығындары жоқ (жарық, газ, су, қоқыс шығару) 
* Тіркеусіз жұмысқа орналасуға болады
* Сіз кез-келген жерде және кез-келген уақытта ұйықтай аласыз, кез-келген нәрсені жей аласыз
* Мүлдем құқықсыз
* Тіркелу жоқ
* Жұмыс беруші лайықты жұмысқа алмайды
* Тұрақты табыс көзі жоқ
* Қоғам менсінбеушілік пен аяушылықпен қарайды
 
 
3 балл карточка үшін тапсырмаларды орындайды
Рефлексия
5 мин сабақты қорытындылау. "5-5-1"қабылдау 
Оқушылар сабақта меңгергендері туралы 5 ұсыныс жазады. Содан кейін, осы 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартыңыз. Соңында олар осы 5 сөзді бір сөзге дейін қысқартады. Оқушылар өздерінің кілт сөздерін бүкіл сыныппен бөліседі.
Рефлексия 
  Білімді жалпылау стикерлер
Просмотров: 269


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст